Ευχαριστούμε τα μέλη του του «Ελληνικού Ινστιτούτου Έρευνας και Εκπαίδευσης για την Οδική Ασφάλεια και την Πρόληψη & Μείωση των τροχαίων ατυχημάτων “Πάνος Μυλωνάς” (Ι.Ο.ΑΣ.), οι οποίοι μετά από πρόσκλησή μας, επισκέφθηκαν το 1ο ΓΕΛ Κορωπίου. Κατά τη συνάντηση οι μαθητές της Β΄και Γ΄ Λυκείου ενημερώθηκαν για την οδική ασφάλεια και την κυκλοφοριακή αγωγή, ανέπτυξαν τις απόψεις τους γύρω από την οδηγική συμπεριφορά των εφήβων και παρουσίασαν προσωπικές εμπειρίες από τροχαία συμβάντα.

Μεγάλο ενδιαφέρον προκάλεσε στους μαθητές αλλά και στους εκπαιδευτικούς η ενημέρωση με βιωματικό τρόπο με τη χρήση υψηλής τεχνολογίας προσομοιωτών, οι οποίοι καθιστούν την επιμόρφωση κι ευαισθητοποίηση πιο άμεση και αποτελεσματική.

Το πρόγραμμα έκλεισε με την ευχή όλων για λιγότερα τροχαία δυστυχήματα στη χώρα μας!