Η εκπαιδευτικός του σχολείου μας Δήμητρα Λέκκα πραγματοποίησε επιτόπια παρακολούθηση εργασίας (job shadowing) στο σχολείο Δ/θμιας εκπαίδευσης IES Bendinat , στη Μαγιόρκα της Ισπανίας από 7/5/2018 μέχρι 11/5/2018.
Μέσα από την ένταξή της στο καθημερινό ωρολόγιο πρόγραμμα του σχολείου υποδοχής, η εκπαιδευτικός απέκτησε εμπειρία του τρόπου διδασκαλίας των μαθημάτων Τεχνολογίας/Πληροφορικής στο Λύκειο ενός σχολείου της Ισπανίας. Παράλληλα αντάλλαξε εκπαιδευτικές πρακτικές με Ισπανούς καθηγητές, γνώρισε τον τρόπο οργάνωσης και λειτουργίας ενός Ισπανικού δημόσιου σχολείου και ήρθε σε επαφή με μια νέα κουλτούρα και πολιτισμό.
Επιπλέον στα πλαίσια του ευρωπαϊκού προσανατολισμού και τη δημιουργία ενός μακροπρόθεσμου σχεδίου ανάπτυξης του σχολείου μας συνομίλησε με τη Διευθύντρια του σχολείου υποδοχής για τις προοπτικές νέων συνεργασιών και συμφωνήθηκε να επισκεφθεί κι εκείνη το σχολείο μας με τη συνοδεία μιας ακόμα εκπαιδευτικού τον Οκτώβριο.

Περισσότερα στον σύνδεσμο: Μαγιόρκα – Παρακολούθηση εργασίας