08.04.14

ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ

ΣΧ. ΕΤΟΣ ΕΡΓΑΣΙΑ
2013-2014 Στα πλαίσια του μαθήματος Εφαρμογές Η/Υ οι μαθητές της Β΄τάξης χωρίστηκαν σε ομάδες, έγιναν "ειδικοί" σε ένα από τα θέματα Διαδικτυακός Εκφοβισμός ( Cyber bullying ) , Εισβολείς Υπολογιστών ( hacking ) , Διαδικτυακή Παρενόχληση ( Online Harassment ) , Πνευματικά δικαιώματα ( copyrights ) ,ιδιωτικότητα και στη συνέχεια ενημέρωσαν τους συμμαθητές τους. Στα πλαίσια αυτής της εργασίας δημιούργησαν διαφημιστικά βίντεο με το movie maker.
2013-2014

ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΕΣ ΕΥΧΕΣ

Στα πλαίσια του μαθήματος Εφαρμογές Η/Υ οι μαθητές μας αξιοποίησαν τις γνώσεις τους στα εργαλεία GIMP και Powerpoint και δημιούργησαν εργασίες με θέμα τα Χριστούγεννα.

Animated κάρτες με το εργαλείο GIMP:

1) Δάβαρη Αγγελική και Βελιχάι Άτζελα Α΄τάξη

2) Κωνσταντίνου Κων/νος και Κορωνιάς Νίκος Α΄τάξη

3) Τζομάκα Μαρίνα και Σουλάνι Ντιάνα Β΄τάξη

4) Ελευθερίου Ιωάννα και Παπανίκου Έλενα Β΄τάξη

5) Νομικός Νίκος και Μυλωνάς Νίκος Γ΄τάξη

Χριστουγεννιάτικες κάρτες στο powerpoint

1) Κουτσοπούλου Αθηνά και Γκιάτα Αθανασία Α΄τάξη

2) Κολοτούρος Δημήτρης Α΄τάξη

3) Αναγνώστου Αφροδίτη και Βάσιλα Ζωή Β΄τάξη

4) Δημητρίου Δήμητρα και Δήμα Δήμητρα Γ΄τάξη

ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ Η/Υ Β΄ΤΑΞΗ- ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗΣ ΜΕ scratch:

ΝΟΜΙΚΟΣ ΝΙΚΟΣ - ΚΩΤΣΟΒΟΛΟΥ ΜΑΡΙΑ - ΜΑΓΔΑΛΗΝΗ

ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ Η/Υ Β΄ΤΑΞΗ- ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗΣ ΜΕ gimp:

1)ΜΥΛΩΝΑΣ ΝΙΚΟΣ - ΛΕΝΤΕΛ ΒΛΑΣΣΗΣ

2) ΝΟΜΙΚΟΣ ΝΙΚΟΣ - ΚΩΤΣΟΒΟΛΟΥ ΜΑΡΙΑ - ΜΑΓΔΑΛΗΝΗ

2011-12

ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ Η/Υ Β΄ΤΑΞΗ:

Emoticons- το λεξικό της γλώσσας του Internet από τη μαθήτρια της Β΄τάξης Κων/να Κιούση

2009-2010

ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ Η/Υ Β΄ΤΑΞΗ:

1) FLATLAND BMX από το μαθητή Γούλα Θανάση

2008-2009

ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ Η/Υ Β΄ΤΑΞΗ: Οι μαθητές του τμήματος ΕΦΑΡΜΟΓΕΣΗΥ2 δούλεψαν σε ομάδες και συνέλεξαν ένα μεγάλο μέρος από τις πληροφορίες αλλά και διαμόρφωσαν αρκετές από τις ιστοσελίδες του ιστότοπου του σχολείου μας.

ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ Η/Υ Α΄ΤΑΞΗ: Τεχνητή Νοημοσύνη, εργασία των μαθητριών Μαρίνας Μήτρου και Δώρας Νίκου

2007-2008

• ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ Η/Υ Α΄ΤΑΞΗ: Εξέλιξη των μικροεπεξεργαστών, εργασία του μαθητή Αθανασίου Γιάννη

2006-2007