26.08.15

2005-2006

•  ΒΟΥΛΗ ΤΩΝ ΕΦΗΒΩΝ: ΚΩΣΤΑΚΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ

2006-2007

•  ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ-ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΘΑΛΗΣ: ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΥ ΙΩΑΝΝΗΣ, ΒΛΑΧΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ, ΣΟΥΡΛΑΝΤΖΗΣ ΣΩΤΗΡΙΟΣ

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΙ ΜΑΘΗΤΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΖΩΓΡΑΦΙΚΗΣ: 1ο ΒΡΑΒΕΙΟ ΔΡΟΣΟΠΟΥΛΟΥ ΚΛΕΟΠΑΤΡΑ

2007-2008

• ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΙ ΜΑΘΗΤΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΖΩΓΡΑΦΙΚΗΣ: 2ο ΒΡΑΒΕΙΟ ΞΟΥΡΙΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

•  ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ-ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΘΑΛΗΣ: ΚΙΜΠΙΖΗ ΔΕΣΠΟΙΝΑ, ΚΙΜΠΙΖΗ ΧΡΙΣΤΙΝΑ, ΚΩΣΤΑΚΗΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ, ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΜΙΧΑΛΗΣ, ΤΑΤΣΗΣ ΗΡΑΚΛΗΣ

•  ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ-ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ: 2η ΘΕΣΗ ΤΑΤΣΗΣ ΗΡΑΚΛΗΣ

• ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΑΣ ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ: ΚΙΜΠΙΖΗ ΔΕΣΠΟΙΝΑ

• ΘΕΡΙΝΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΑΣ - ΑΣΤΕΡΟΣΚΟΠΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ: ΚΙΜΠΙΖΗ ΔΕΣΠΟΙΝΑ, ΠΙΕΡΡΑΚΟΥ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ

2008-2009

• ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ-ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΘΑΛΗΣ: ΚΕΡΑΤΙΩΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΩΝ - ΕΚΦΕ ΑΝΑΤ. ΑΤΤΙΚΗΣ: 3η ΘΕΣΗ ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΥ ΙΩΑΝΝΗΣ, ΚΕΡΑΤΙΩΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ, ΚΙΜΠΙΖΗ ΧΡΙΣΤΙΝΑ

Δείτε τη διεξαγωγή του διαγωνισμού και τη βράβευση των μαθητών.

ΒΟΥΛΗ ΤΩΝ ΕΦΗΒΩΝ: ΓΚΙΚΑ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ

2012-2013

Δυο μαθητές του Λυκείου μας ο Πέτρος Ντούνης από την Α΄τάξη και ο Ιάσονας Μαυρομάτης από τη Β΄τάξη πέτυχαν στο διαγωνισμό της Ε. Μ. Ε "Ευκλείδης". Δείτε τα αποτελέσματα.

Ο μαθητής Πέτρος Ντούνης συνέχισε και στον διαγωνισμό 'Αρχιμήδης' οπου διακρίθηκε επίσης! Είναι επίσης μέλος της ομάδας που θα εκπροσωπήσει την Ελλάδα στη 30 η Βαλκανική Μαθηματική Ολυμπιάδα και στη 54 η Διεθνή Μαθηματική Ολυμπιάδα που για το 2013 θα γίνουν στην Κύπρο και την Κολομβία αντίστοιχα.

2012-2013 Η μαθήτρια της Β΄τάξης του σχολείου μας Ευθυμία Παληγιάννη έλαβε μέρος στην 27η Συνδιάσκεψη Νέων για το Ευρωκοινοβούλιο και προκρίθηκε να λάβει μέρος σε 23 επίσημες περιφεριακές συνεδριάσεις του Ευρωκοινοβουλίου.
2012-2013 Ο μαθητής της Β΄ τάξης Κάλλης Οδυσσέας συμμετείχε στον πανελλήνιο διαγωνισμό φυσικής της Ε.Ε.Φ και πήρε τη 12η θέση.
2013-2014

Οι παρακάτω μαθητές του σχολείου μας διακρίθηκαν στο διαγωνισμό "Ο Θαλής" της Ε.Μ.Ε:

Δάβαρη Αγγελική Α΄τάξη

Ντούνης Δημήτριος Α΄τάξη

Δημητροπούλου Γεωργία Β΄τάξη

Ντούνης Πέτρος Β΄τάξη

Μαυρομμάτης Ιάσονας Γ΄τάξη

2013-2014

Το 1ο ΓΕΛ Κορωπίου κατέλαβε την 1η θέση στον τοπικό διαγωνισμό φυσικής-χημείας- βιολογίας EUSO 2013 με την ομάδα των μαθητών:

Αθανασίου Χρήστο,

Δημητροπούλου Γεωργία,

Ντούνη Πέτρο.

Συγχαρητήρια και καλή επιτυχία στον Πανελλήνιο διαγωνισμό.

Δείτε τα αποτελέσματα του τοπικού διαγωνισμού.

2013-2014

Ο μαθητής της Α΄τάξης του σχολείου μας Δημήτρης Ντούνης είναι στους επιτυχόντες της29ης Εθνικής Συνδιάσκεψης Επιλογής του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων Ελλάδος

2013-2014 Ο μαθητής της Β΄τάξης του σχολείου μας Πέτρος Ντούνης ήταν στην ομάδα που εκπροσώπησε την Ελλάδα στη 31η Βαλκανική Μαθηματική Ολυμπιάδα και πήρε χάλκινο μετάλλιο.
2013-2014 Ο μαθητής της Β΄τάξης του σχολείου μας Πέτρος Ντούνης ήταν στην ομάδα που εκπροσώπησε την Ελλάδα στην 55η Διεθνή Μαθηματική Ολυμπιάδα (ΙΜΟ-2014) που πραγματοποιήθηκε στο Κέιπ Τάουν της Νοτίου Αφρικής από 3 έως 13 Ιουλίου 2014 και πήρε αργυρό μετάλλιο.
2013-2014 Οι μαθητές της Γ΄Λυκείου Τσιμπιτσιόγλου Αθηνά, Κάλλης Οδυσσέας, Μυλωνάς Νικόλαος και Ντιναπόγιας Θεόδωρος συμμετήχαν με επιτυχία στον 28ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Χημείας. Επίσης ο μαθητής της Β΄τάξης Ντούνης Πέτρος συμμετείχε στον ίδιο διαγωνισμό και κατέλαβε την 4η θέση.
2013-2014

Ο μαθητής της Α΄Λυκείου Δημήτριος Ντούνης πήρε μέρος στον 24ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Φυσικής και κατέλαβε την 4η θέση. Στον ίδιο διαγωνιμό ο μαθητής της Β΄τάξης Πέτρος Ντούνης κατέλαβε την 4η θέση διαγωνιζόμενος με τους μαθητές της Γ΄τάξης.

Οι μαθητές της Γ΄Λυκείου Τσιμπιτσιόγλου Αθηνά, Κάλλης Οδυσσέας, Μυλωνάς Νικόλαος και Ντιναπόγιας Θεόδωρος συμμετείχαν με επιτυχία στον 28ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Χημείας. Επίσης ο μαθητής της Β΄τάξης Ντούνης Πέτρος συμμετείχε στον ίδιο διαγωνισμό και κατέλαβε την 4η θέση.

Ο μαθητής της Α΄τάξης του σχολείου μας Δημήτρης Ντούνης είναι στους επιτυχόντες της 29ης Εθνικής Συνδιάσκεψης Επιλογής του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων Ελλάδος

2014-2015

Ο μαθητής της Γ΄τάξης του σχολείου μας Πέτρος Ντούνης πήρε ασημένιο μετάλλιο στη 56η Διεθνή Μαθηματική Ολυμπιάδα που έγινε την Ταϋλάνδη 4-16 ιουλίαου 2015 και χρυσό μετάλλιο στην 32η Βαλκανική Μαθηματική Ολυμπιάδα που έγινε στην Αθήνα 3-8 Μαϊου 2015. Του ευχόμαστε θερμά συγχαρητήρια και πολλές ακόμα επιτυχίες στο μέλλον!

Δείτε τα σχετικά δελτία τύπου της ΕΜΕ:

Διεθνής Μαθηματική Ολυμπιάδα

Βαλκανική Μαθηματική Ολυμπιάδα

Ο μαθητής της Β΄ τάξης του 1 ου ΓΕΛ Κορωπίου Ντούνης Δημήτριος, αναδείχθηκε αναπληρωτής έφηβος βουλευτής της Κ' Συνόδου του προγράμματος «Βουλή των Εφήβων» .

Η μαθήτρια της Β΄τάξης του 1ου ΓΕΛ Τσόρδα Ελένη έλαβε μέρος στο συνέδριο Εφηβικής Ιατρικής που διοργανώθηκε με τη συμβολή της Congress Travel τον Μάρτιο του 2015. Η εργασία της με τίτλο "Σχολικός Εκφοβισμός : Ένα σύγχρονο κοινωνικό φαινόμενο" επιλέγει παρουσιάστηκε και σχολιάστηκε κατά τη διάρκεια του συνεδρίου.

Η μαθήτρια της Α΄ τάξης του 1ου ΓΕΛ Ρίζου Θεανώ έλαβε μέρος στο 31 st National Selection Conference του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων στην Ελλάδα.

Διαβάστε την εμπειρία της.

Ο μαθητής Δημήτριος Ντούνης της Β΄τάξης του σχολείου μας πήρε μέρος στο Διεθνές Φόρουμ του Eυρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων.

Διαβάστε την εμπειρία του.

ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ ΤΙΣ ΑΘΛΗΤΙΚΕΣ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ ΜΑΣ!

1ο ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΚΟΡΩΠΙΟΥ
Υπεύθυνη Ιστότοπου: