Φέτος για πρώτη φορά οργανώθηκε και πραγματοποιήθηκε πολυήμερη εκδρομή της Β Λυκείου του σχολείου μας στο Βόλο και το Πήλιο από το Σάββατο 24/2/2018 έως και την Τρίτη 27/2/2018.

Οι μαθητές και οι μαθήτριές μας με την καθοδήγηση των συνοδών τους επισκέφθηκαν το Σάββατο 24/2/2018 το νεολιθικό αρχαιολογικό χώρο του Σέσκλου, το μουσείο κεραμοποιίας “Τσαλαπάτα” και την παραλία της πόλης του Βόλου.

]

Η δεύτερη ημέρα, Κυριακή 25/2/2018 περιελάμβανε την επίσκεψή μας στη Μακρυνίτσα και στο μουσείο “Τοπάλη”, περιήγηση στα αξιοθέατα του χωριού και στη συνέχεια βόλτα στα χιόνια, στα Χάνια.

Η τρίτη ημέρα, Δευτέρα 26/2/2018,  ήταν αφιερωμένη στις Μηλιές, στην περίφημη Βιβλιοθήκη του χωριού και την εκκλησία των Παμμεγίστων Ταξιαρχών.

Την τελευταία ημέρα, Τρίτη 27/2/2018, σειρά είχε το “Αθανασάκειο μουσείο Βόλου” με τα εξαιρετικά εκθέματά του που μας ταξίδεψαν στην αρχαιότητα με ευρήματα από τη Νεολιθική εποχή και μετά.