Την Πέμπτη 28/2/2019 οι μαθητές/τριες της Α΄Λυκείου του 1ου ΓΕΛ Κορωπίου των τμημάτων του Ευρωπαϊκού Πολιτισμού 1 και 2 και οι καθηγήτριες τους επισκέφθηκαν τη Δημοτική Βιβλιοθήκη Κορωπίου, όπου παρακολούθησαν ένα αφιέρωμα στο καλλιτεχνικό κίνημα Bauhaus, το οποίο συμπληρώνει φέτοε 100 χρόνια από την ίδρυσή του.

Οι μαθητές/τριες μέσα από την παρουσίαση της κ. Αγγελικής Γκίκα διαπίστωσαν ότι η σφραγίδα του Bauhaus τόσο στην Αρχιτεκτονική εξωτερικού και εσωτερικού χώρου καθώς και στα καθημερινά χρηστικά αντικείμενα κατάφερε να αλλάξει τον τρόπο ζωής του σύγχρονου ανθρώπου.

Στο τέλος, οι μαθητές εφάρμοσαν τις αρχές του Bauhaus δημιουργώντας αφίσες, και έπιπλα και κατέγραψαν τις ιδέες για το σχολείο τους, απαντώντας σε γραπτές ερωτήσεις.

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τις κυρίες Αγγελική Γκίκα και Μαρία Δρούζα που μας υποδέχθηκαν και μας φιλοξένησαν με χαρά στη Βιβλιοθήκη του Δήμου μας προσφέροντάς ταυτόχρονα αυτή την υπέροχη εμπειρία.