Το σχολείο μας είχε τη χαρά και την τιμή να φιλοξενήσει την Τρίτη 16-5-2023 έναν πολύ σημαντικό πνευματικό άνθρωπο της εποχής μας, τον κ. Παντελή Μπουκάλα.

Συγκεκριμένα στο πλαίσιο των διήμερων εκδηλώσεων μας (16 και 17 Μαϊου 2023) ο κ. Παντελής Μπουκάλας εισηγήθηκε και συζήτησε με τις μαθήτριες και τους μαθητές μας της Α Λυκείου το θέμα: “Τα ελληνικά δημοτικά τραγούδια για το διαφυλετικό και διαθρησκευτικό έρωτα”.

Η εισήγηση διανθίστηκε με σειρά ακουσμάτων δημοτικών παραδοσιακών μας τραγουδιών και τα παιδιά μας εντυπωσιάστηκαν από τον πλούτο και τα νοήματα της μουσικής μας παράδοσης.

Ευχαριστούμε θερμά τον κ. Παντελή Μπουκάλα που δέχτηκε την πρόσκλησή μας και μοιράστηκε μαζί μας την πολύτιμη γνώση του… Ευχαριστούμε επίσης τον αγαπητό συνάδερφο κ. Νικόλαο Κουραμπή, ο οποίος είχε την ιδέα και υλοποίησε αυτή τη δράση, παρόλο που φέτος δεν ανήκει στο εκπαιδευτικό δυναμικό του σχολείου μας. Παραμένει ωστόσο ένας πολύ καλός φίλος…