Την Τετάρτη 10 Μαΐου 2018 το τμήμα Α2 επισκέφθηκε με τη συνοδεία δύο εκπαιδευτικών του σχολείου μας (κ. Φραγκιουδάκη και κ. Μουντζούρη) τον ιερό βράχο της Ακρόπολης. Οι μαθητές/τριες ξεναγήθηκαν από τις καθηγήτριές  τους και θαύμασαν τα μοναδικά και παγκόσμιας φήμης αρχιτεκτονήματα που στολίζουν το βράχο της Ακρόπολης και την Αθήνα. Παραθέτουμε στη συνέχεια τις εντυπώσεις των ίδιων των μαθητών/τριών μας:

“Στις 9/5/2018 το τμήμα Α2 μετά από πρωτοβουλία της υπεύθυνης του τμήματος επισκέφθηκε το βράχο της Ακρόπολης. Εκεί η κ. Φραγκιουδάκη και η κ. Μουντζούρη μας ξενάγησαν σε όλα τα μνημεία, δύο εκ των οποίων είναι ο Παρθενώνας και το Ερέχθειο. ήρθαμε σε επαφή με την αρχαία ιστορία, η οποία συνδέεται με το ‘Χρυσό Αιώνα'” του Περικλή και καταλάβαμε γιατί εκατομμύρια τουρίστες επιθυμούν να έρθουν στην Ελλάδα, για να δουν την Ακρόπολη τουλάχιστον για μια φορά στη ζωή τους. Νιώσαμε δέος και θαυμασμό, γιατί επισκεφθήκαμε ένα μνημείο το οποίο δεσπόζει στους αιώνες και συμβολίζει το ελληνικό στοιχείο. Έπειτα πήγαμε βόλτα στο Μοναστηράκι και στην Αρχαία Αγορά. Τέλος, θέλουμε να ευχαριστήσουμε τις δύο συνοδούς μας, επειδή μας χάρισαν μια εξαιρετική ξενάγηση και ιδιαίτερα την κ. Φραγκιουδάκη, αφού ήταν εκείνη η οποία διοργάνωσε την εκδρομή”