Το σχολείο μας συμμετέχοντας στον Εικαστικό Διαγωνισμό Ανακύκλωσης του δήμου μας, κατασκεύασε ένα πραγματικά ξεχωριστό έργο με τον τίτλο “Πολύχρωμη κληματαριά. Η ομορφιά του διαφορετικού”.

Το έργο των παιδιών κατασκευάστηκε από καθαρά ανακυκλώσιμα υλικά, όπως την επιφάνεια ενός χαλασμένου θρανίου, καπάκια μπουκαλιών, σχοινί, χαρτιά από ανακυκλώσιμες κούτες κ.ά.. Ο συμβολισμός του έργου είναι διττός. Αρχικά αναφέρεται στο αμπέλι και το σταφύλι, το κύριο προϊόν της περιοχής μας. Η πολυχρωμία των τσαμπιών αναφέρεται στην ανεκτικότητα και την αποδοχή στο διαφορετικό, το οποίο έμπρακτα αναδεικνύεται στην κοινότητά μας.

Πολλά συγχαρητήρια αξίζουν στις μαθήτριες, στους μαθητές και στους εκπαιδευτικούς που συνέλαβαν και εκτέλεσαν αυτό το πραγματικά ξεχωριστό έργο, το οποίο κοσμεί το σχολείο μας.

Αν αρέσει και σε σας, μπορείτε να το τιμήσετε με την ψήφο σας, ακολουθώντας τα εξής βήματα:

1. www.followgreen.koropi, 2. Εικαστικός Διαγωνισμός Ανακύκλωσης-ψήφισε κι εσύ, 3. Επιλέγουμε το παραπάνω έργο και το ψηφίζουμε με ΝΑΙ είτε ως μέλη είτε ως επισκέπτες.

ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ και ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ